Pani Bożena Pęcak od 27 lat jest nauczycielką plastyki i przyrody w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kopytowej. Prowadzi również zajęcia w edukacji przedszkolnej oraz zajęcia rewalidacyjne z uczniami o szczególnych potrzebach edukacyjnych.
Swoją drogę zawodową rozpoczęła w Szkole Podstawowej w Faliszówce, przez 15 lat pracowała w Gimnazjum im Ignacego Łukasiewicza w Świerzowej Polskiej.
Nauczycielka ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym. Tytuł magistra plastyki zdobyła w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie. Ponadto ukończyła studia podyplomowe z zakresu nauczania Przyrody (Akademia Pedagogiczna im KEN w Krakowie – wydział biologiczno – geograficzny), ,,Zarządzanie w oświacie” (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie) oraz na kierunku ,,Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna”(Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu) a także kurs kwalifikacyjny „Oligofrenopedagogika”( Centrum Usług Dydaktycznych w Rzeszowie)
Jako nauczyciel i wychowawca inspiruje uczniów do twórczej pracy, rozwijania uzdolnień, zainteresowań, odkrywania swoich talentów. Szczególne osiągnięcia zawodowe pani Bożeny Pęcak to wysokie wyniki uczniów w konkursach o zasięgu nie tylko gminnym i powiatowym, ale także ogólnopolskim i międzynarodowym.
Efektywna praca pani Pęcak z uczniem zdolnym jest widoczna na szczeblu międzynarodowym: uczestnicy konkursów plastycznych zostali laureatami I – go (2014, 2017), II – go (2006, 2014, 2016) i III – go miejsca (2012) w Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych w Stropkowie na Słowacji, I – go miejsca w konkursie organizowanym w Niemczech pod hasłem: „Europa w obrazach” (uczennica otrzymała nagrodę ministra Edukacji o wartości 500 zł, 2008 r.), uzyskali wyróżnienie w konkursie plastycznym „Frida Kalo – dusza kolorowa” (2004).
Znaczące sukcesy odnieśli uczniowie przygotowani przez panią Bożenę Pęcak w konkursach ogólnopolskich: I miejsce w konkursie plastycznym „Z Astrą w krainę koloru” (2002); wyróżnienia w konkursach ekologicznych „Dzień Bociana” i „Eko – Planeta” (2008); laureat konkursu plastycznego „Zapobiegajmy pożarom” (2015) – nagrodą dla ucznia było uczestnictwo w dwutygodniowym plenerze malarskim nad rzeką Supraślą; III i IX miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie z przyrody i wojewódzkich: III miejsce (2014), III miejsce (2015) w konkursie „Zapobiegajmy pożarom”, wyróżnienie w konkursie plastycznym ,,Jesienią góry są najszczersze (2018), II miejsce w konkursie plastycznym „Widok z Zawadzkiego wzgórza”- pod Honorowym Patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty (2020), II miejsce oraz 2 wyróżnienia w wojewódzkim konkursie plastycznym ,,Pocztówka z lasu” (2021).
Na szczeblu powiatowym uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zajęli I i II miejsce oraz wyróżnienia w konkursie plastycznym „Wiatr, wypadek, ogień, woda – strażak zawsze rękę poda” (2010); II miejsce w konkursie wiedzy o Euroregionie Karpackim (2001); wyróżnienie w konkursie plastycznym pod hasłem: „PKO Bank Polski w XXI wieku” oraz III miejsce w konkursie „Karta bankomatowa PKO Graffiti” (2003). Inne osiągnięcia uczniów w powiatowych konkursach plastycznych to: III miejsce w konkursie ,,Titanic z papieru” (2001); w konkursie ,,Moje Boże Narodzenie” : Nagroda specjalna (2012); 14 uczniów wyróżnionych (2014, 2015, 2020, 2021); 8 laureatów I miejsca (2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019, 2021); II miejsce (2014, 2019, 2021); III miejsce (2014, 2017); II miejsce (2017, 2020); III miejsce (2018); III miejsce w konkursie ,,Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa (2021); wyróżnienie ,,Drzewo zimą” organizowanym przez LOP (2002); 2 wyróżnienia w konkursie ekologiczno-plastycznym ,,Jak pomagać środowisku na co dzień” (2011); I i II miejsce w konkursie ,,Co wiemy o ropie naftowej” (2012); III miejsce w konkursie ,,Szopka Bożonarodzeniowa” (2013); 5 uczniów wyróżnionych w konkursie ,,Bezpieczne wakacje” (2013); w konkursie ,,Zapobiegajmy pożarom”: III miejsce (2014), I miejsce (2019), II miejsce (2015), III miejsce (2019) oraz II miejsce w konkursie plastyczno-literackim „Poezja w słowach i obrazach – Jan Twardowski”.
Sukcesy uczniów pani Pęcak to również liczne, coroczne I miejsca, wyróżnienia i nagrody w wielu konkursach międzyszkolnych i gminnych, m.in. III miejsce w Regionalnym Konkursie Plastycznym „Śladami Ignacego Łukasiewicza” (2014), 19 nagród w konkursie plastyczno – ekologicznym „Odnawialne źródła energii” organizowanym przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki (2013, 2015, 2018, 2019). Liczne nagrody i wyróżnienia w Gminnym Przeglądzie Twórczości Wielkanocnej.
Pani Pęcak wiele pracy poświęca na rzecz środowiska romskiego, które stanowi część szkolnej społeczności. Z pasją i zaangażowaniem kieruje swe wysiłki przede wszystkim na budowanie pozytywnych relacji z tym środowiskiem, integrację uczniów polskich i romskich. Od 2003 r. jest opiekunką Koła Przyjaciół Romów „Romano Iło”, które skupia dzieci i młodzież polską oraz romską. Jest autorką wielu twórczych przedsięwzięć koła min. występów podczas gminnych biesiad romskich, obchodów Dnia Roma, imprezy środowiskowej ,,Muzyk nocy”, akcji charytatywnej i gminnego konkursu: ,,Mój anioł szczęścia – dar dla Łukasza”. Ponadto nauczycielka jest autorką innowacyjnego programu „Vincent van Gogh inspiracją do działań twórczych i próbą przełamania kryzysu twórczego” oraz pracy o twórczej działalności Koła Przyjaciół Romów ,,Romano Iło” opublikowanej na łamach kwartalnika ,,Ergo”. W swoim dorobku posiada również pracę: …Śladem naszych świątków … „Ocalić od zapomnienia krzyże i kapliczki Kopytowej i Podniebyla”.
Szczególny nacisk kładzie na promowanie tradycji, wartości patriotycznych. Na okoliczność 100-lecia Odzyskania Niepodległości uczestniczyła w Projekcie „Czas Niepodległej”, była współorganizatorem imprezy środowiskowej na zakończenie projektu. Zorganizowała i pozyskała środki pozabudżetowe na nagrody Powiatowego Konkursu plastycznego: ,,Niepodległa w polskie serca wpisana”, przygotowała laureatów I i III miejsca i licznych wyróżnień w tym konkursie. Była współorganizatorem powiatowego konkursu ,,Śpiewam mojej Ojczyźnie”, Rajdu Pamięci. Przygotowała laureata I i II miejsca i 2 wyróżnień w gminnych konkursach plastycznych: ,,100 lat odzyskania Niepodległości”, „Wywieś Flagę” Z dużym zaangażowaniem przygotowała z uczniami ,,dzieła” plastyczne na konkurs organizowany przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie pt. „Ulmowie z Markowej – bohaterowie naszych czasów” (2020), wykonała wystawę „Żołnierze Wyklęci”. Od 5 lat jest współorganizatorem i uczestnikiem akcji „Narodowe czytanie” pod Patronatem Prezydenta RP. Pani Pęcak od początku pracy pedagogicznej wykonuje scenografie i oprawy plastyczne na okoliczność Świąt Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy oraz imprez o charakterze narodowym (szkolne i środowiskowe). Wykonywała dekoracje uroczystości kościelnych. Kilkakrotnie przygotowała środowiskowe Jasełka. W sposób szczególny podkreśla wartości promowane przez patrona szkoły – Jana Pawła II. Nauczycielka wykonała wielkoformatowe dekoracje na szkolnych korytarzach poświęcone wielkiej postaci Ojca św. Była organizatorką Gminnego konkursu plastycznego:,, Jan Paweł II – pędzlem malowany”( przygotowała laureatów) oraz apeli szkolnych i imprez środowiskowych poświęconych Ojcu świętemu.
W swojej karierze zawodowej nauczycielka 15 razy otrzymała Nagrodę Dyrektora Szkoły, trzykrotnie Nagrodę Wójta Gminy Chorkówka. W 2015 roku, w uznaniu dorobku i osiągnięć w pracy zawodowej została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. 13 października 2021 r Pani Bożena otrzymała Nagrodę Ministra Edukacji i Nauki za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej.
Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kopytowej.